Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Żarówki LED kontra energooszczędne

Ledy są diodami półprzewodnikowymi, w których możliwy jest przepływ prądu elektrycznego tylko w jednym kierunku. Wszystkie diody mogą emitować promieniowanie elektromagnetyczne, ale w oświetleniu LED dobiera się takie materiały półprzewodnikowe, które emitują promieniowanie w zakresie pasma widzialnego. Zastosowany rodzaj materiału generuje fale o określonej długości, co wpływa na barwę światła. Dzięki wykorzystywaniu różnych rodzajów materiałów można uzyskiwać oświetlenie LED o różnej barwie. Technologia LED została opracowana już w latach 60. XX wieku, jednak wielki przełom w jej stosowaniu nastąpił dopiero w latach 90. Od tamtego czasu mamy możliwość kupowania oświetlenia tego typu i używania go we własnych domach. Żarówki energooszczędne czas swojej największej popularności przeżywały, gdy zakazane zostało stosowanie zwykłych, energochłonnych żarówek. Zachęcały do zakupu przez swoją energooszczędność zawartą w samej nazwie, jednak dzisiaj ustąpiły miejsca żarówkom LED.

Czym charakteryzują się żarówki energooszczędne?

Ten typ żarówek pobierał nawet 3 razy mniej energii od klasycznych żarówek żarnikowych. Dzięki ich zastosowaniu można było oszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Żarówki energooszczędne to pomniejszone do wymiarów klasycznych żarówek świetlówki ze zintegrowanym układem zapłonowym. Pod wpływem przeprowadzanych badań, żarówki tego typu straciły swoją początkową popularność. Naukowcy dowiedli, że w świetlówkach energooszczędnych znajdują się niebezpieczne zarówno dla życia i zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego substancje, takie jak np. rtęć. Okazało się też, że w wielu modelach tych żarówek (zazwyczaj tańszych) wykryta została emisja szkodliwego promieniowania UV. Największą wadą tych żarówek była niska jakość emitowanego światła, które słabo oddawało barwy.

Porównanie żarówek LED i energooszczędnych

Żarówki LED są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż żarówki energooszczędne. Przede wszystkim nie zawierają żadnych niebezpiecznych substancji, dzięki czemu są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Światło, które emitują, charakteryzuje się doskonałą jakością, świetnym odwzorowywaniem naturalnych barw. Światło pochodzące z żarówek LED jest miłe i łagodne, dzięki czemu nasz wzrok się nie męczy. Nie emitują też szkodliwego promieniowania UV. W porównaniu z żarówkami energooszczędnymi żarówki LED mają dłuższą żywotności i są trwalsze. Jeżeli zależy nam na ekologicznym i ekonomicznym źródle światła, bez wahania powinniśmy zdecydować się na oświetlenie LED, które jest pod wieloma względami lepsze od żarówek energooszczędnych.