Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Różne rodzaje oświetlenia – porównanie

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym rodzajem oświetlenia były żarówki żarnikowe, towarzyszące ludzkości od połowy XIX wieku. Zmieniło się to wraz z rozporządzeniem Unii Europejskiej z 2009 roku, w wyniku którego zakazano sprzedaży najmocniejszych urządzeń tego typu, a w kolejnych latach wprowadzano stopniowo ograniczenia handlu ich słabszymi odpowiednikami. Było to spowodowane potrzebą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ta zmiana okazała się korzystna dla klientów, nie tylko z powodu pozytywnego wpływu na środowisko, ale również niewielkiej wydajności tradycyjnych żarówek, której towarzyszył bardzo duży pobór prądu. Ograniczenia te spowodowały znaczny wzrost popularności efektywniejszych alternatyw, takich jak technologia świetlna LED. To ona odpowiada dziś za oświetlenie większości polskich mieszkań.

Tradycyjne żarówki żarnikowe

Żarówka żarnikowa emituje światło dzięki żarzącemu się włóknu, najczęściej z wolframu, które rozgrzewa się pod wpływem energii elektrycznej. Szklana bańka, w której zamknięty jest żarnik, może stanowić próżnię lub być wypełniona mieszaniną gazów. Ta technologia posiada pewne wady: wspomniany już wysoki pobór energii, niska wydajność (jedynie około 5 procent pobieranego prądu jest przeznaczane na oświetlenie, cała reszta wytwarza ciepło), niska trwałość, co zmusza do częstego zakupu nowych egzemplarzy, a także negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dziś żarówki tradycyjne stosuje się w niektórych celach, na przykład jako oświetlenie w piekarnikach lub lodówkach, ale niemal w ogóle nie stanowią głównego źródła światła.

Lampy diodowe LED

Lampy LED (zwane często, a przy tym błędnie, żarówkami LED) niemal zupełnie przejęły rolę żarówek żarnikowych. Zachowują ich wszystkie zalety (z wyjątkiem dawania ciepła, choć niewielkie nagrzewanie się sprawia, że lampy LED są znacznie wygodniejsze w wymianie), nie powielając przy tym wad. Są znacznie trwalsze, o wiele bezpieczniejsze dla środowiska i zużywają nawet o 90% mniej energii. Choć ich cena jest wyższa, zdecydowanie dłuższa żywotność sprawia, że są również bardziej opłacalne od tradycyjnych żarówek.

Lampy LED nie mają żarnika (i dlatego właśnie nie są żarówkami). Źródłem światła jest w nich złącze p-n pobudzone prądem elektrycznym, natomiast barwę nadaje mu luminofor. Osiągnięcie pełnej jasności trwa bardzo szybko, nawet krócej niż jedną sekundę, dzięki czemu lampy tego typu są bardzo wygodne w użyciu. Do tego częste wyłączanie i włączanie nie ma w ich przypadku wpływu na żywotność.

Świetlówki oraz świetlówki kompaktowe

Kolejną alternatywą dla tradycyjnych żarówek są świetlówki. Często wykorzystuje się je w sklepach i pomieszczeniach biurowych, ponieważ. Gdy używa się ich w określony sposób, włączając na długie okresy, mogą przynieść oszczędność.

Świetlówki różnią się między sobą, również ceną, która bywa niestety dość wysoka. Dziś zwykle nie potrzebują już specjalnych opraw, jednak niektóre mogą mieć długi zapłon (najlepiej sprawdzają się pod tym względem świetlówki spiralne), zdarzają się więc egzemplarze ze zintegrowanym układem zapłonowym. Do ich wad należy spadek żywotności, przy częstym wyłączaniu i włączaniu, a także stosunkowo słabe oddanie barw otoczenia. Warto również pamiętać, że świetlówki mają w składzie rtęć, co czyni je dość niebezpiecznymi w przypadku stłuczenia i wymaga odpowiedzialnej utylizacji.