Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Profile LED – rodzaje i zastosowanie

Popularność profili LED wynika z rosnącego zapotrzebowania rynku na małogabarytowe źródła światła. Poszczególne rodzaje profili umożliwiają stworzenie form oświetlenia o różnej funkcjonalności. Natomiast akcesoria dołączane w zestawach sprawiają, że ich montaż jest bardzo prosty. W zależności od tego, gdzie ma być zamontowany profil i w jaki sposób ma padać światło, będzie potrzebne inne rozwiązanie.

Budowa profili LED

Profile LED muszą być produkowane z materiału, który będzie odpowiednio odprowadzał ciepło. Dlatego przeważnie wykonuje się je z aluminium, lecz są także dostępne w wersji anodowanej. W ten sposób metal zyskuje dodatkową odporność na korozję. Dodatkowo profile mogą być dostępne w kolorach z palety RAL. Wyposaża się je w osłonki transparentne lub mleczne, które mogą generować światło bez widocznych punktów świetlnych. Pełnią one funkcję ochrony przed szkodliwymi czynnikami. Profile produkowane są w różnych kształtach i gabarytach, co pozwala tworzyć oświetlenie o wielu funkcjach. Można je także przycinać pod wymiar.

Podział profili pod względem kształtu

Zastosowany kształt profilu wpływa na możliwości instalacji oraz sposób padania światła. Producenci oferują bardzo wiele rozwiązań, dlatego przyjrzymy się tylko tym najpopularniejszym. Najprostszą formą są profile LED nawierzchniowe, które montuje się np. nad szafkami kuchennymi, w łazienkach lub w sufitach podwieszanych. W zależności od ich szerokości może pomieścić jedną oraz kilka taśm. Profile kątowe montuje się w narożnikach mebli i ścian. Ich kształt pozwala wyprowadzać strumień światła pod kątem, co stwarza wiele praktycznych możliwości. Profile wpuszczane są przystosowane do montażu we wcześniej przygotowanym kanale. Frez jest zasłonięty bocznymi skrzydełkami.

Przykłady zastosowania profili LED

Oświetlenie LED zamontowane w profilach doskonale sprawdza się w zabudowanych kuchniach lub innych meblach. Jest to również sposób na podkreślenie aranżacji wnętrz np. poprzez oświetlenie lustra w łazience, schodów, szafy w garderobie, podłóg lub ścian. Niektóre formy dodatkowego światła są stosowane w domach prywatnych, inne chętnie wykorzystują hotele i sklepy. Profili LED używa się do eksponowania wystaw, witryn sklepowych, gablot itp. Ciekawe zestawienia świetlne można zobaczyć także w galeriach handlowych, biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Jeśli źródło światła narażone jest na działanie wilgoci, profile muszą być wyposażone w odpowiednie uszczelnienia. Wtedy można je zamontować np. na podjeździe lub parkingu. Na rynku są również profile architektoniczne przystosowane do kilku rzędów pasków, dzięki czemu stają się one oświetleniem głównym.