Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Oświetlenie Home Office – o czym należy pamiętać?

Praca zdalna w warunkach domowych zyskała w ostatnim czasie większą popularność. Wymuszona przez pandemię, dla wielu branż okazała się wydajnym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Być może Home Office to przyszłość w postrzeganiu pracy, która dzięki zaawansowaniu technologicznemu i różnorodnym kanałom komunikacji, jest możliwa do zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Praca w domu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania miejsca do jej wykonywania. Jednym z istotnych czynników w jego organizacji jest oświetlenie. Jakie rozwiązania można zastosować?

Dlaczego dobre oświetlenie jest istotne?

Warunki, w jakich wykonujemy swoją pracę, mają niebagatelne znacznie na jej jakość, ale także na nasze samopoczucie. Choć mogłoby się wydawać, że własny dom czy mieszkanie są najlepszym miejscem do pracy, często tak nie jest. Dzieje się tak wtedy, gdy nie potrafimy rozdzielić przestrzeni służącej do pracy, od tej mającej przynosić relaks, dlatego zaaranżowanie nawet niewielkiego kącika do pracy jest istotne. Miejsce to powinno być optymalnie przystosowane do wygodnego wykonywania obowiązków. Praca zdalna w zdecydowanej większości wiąże się z pracą przy komputerze, dlatego oprócz wygodnego fotela, niezwykle istotną rolę odgrywa oświetlenie. Oczy, w związku z pracą przed monitorem, są eksponowane na działanie światła przez niego emitowanego. Jest to światło, które męczy nie tylko wzrok, ale także zaburza rytm snu. Można jednak zniwelować wpływ niebieskiego światła, doświetlając miejsce pracy neutralną barwą oświetlenia. Dobrze doświetlona przestrzeń sprawia, że wpływ niebieskiego światła, emitowanego przez komputer jest mniejszy. Ciepłe światło ma także pozytywny wpływ na nastrój.

Oświetlenie w gabinecie

Najlepsze dla zdrowia jest oświetlenie naturalne, jednak z różnych względów, nie zawsze jest możliwe jego uzyskanie, szczególnie jesienią i zimą. Odpowiednie oświetlenie w gabinecie powinno się składać z lamp sufitowych oraz lamp doświetlających miejsce pracy. Posiadając odrębny gabinet do pracy we własnym domu, można go odpowiednio dostosować, aby spełniał nasze oczekiwania. Na oświetleniu nie warto oszczędzać, gdyż ma ono wpływ na zdrowie i samopoczucie. Home Office to możliwość zadbania o własne zdrowie i komfort pracy samodzielnie. To pośrednia inwestycja we własne zdrowie.

Organizacja oświetlenia na niewielkiej przestrzeni do pracy

Bywa, że domowe biuro trzeba zaaranżować w mieszkaniu na niedużej przestrzeni. Rozwiązań jest wiele. Można wstawić biurko i fotel w wybranym pomieszczeniu, jednak czasem nawet na te meble brakuje miejsca i rozwiązaniem jest sekretarzyk, czy przestrzeń wygospodarowana we wnęce, czasem zamykana w szafie. W takim wypadku także warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Tu z pomocą przychodzą, łatwe w montażu taśm LED które są elastyczne, co pozwala na ich zastosowanie w niemal dowolnym miejscu. Ich zaletą jest też energooszczędność i to, że nie zajmują przestrzeni, znakomicie doświetlając każdą wnękę. Można je montować na meblach czy ścianach. Jest to zatem dobre rozwiązanie na doświetlenie niewielkich przestrzeni do pracy.

Wybierając oświetlenie do pracy, warto pamiętać o ochronie oczu i stosować światło, które jest swoją barwą zbliżone do światła dziennego. Należy też unikać pracy w ciemnym lub niedoświetlonym pomieszczeniu przed monitorem komputera, gdyż to naraża oczy na niekorzystne dla zdrowia światło niebieskie. Zniwelowanie jego działania jest możliwe dzięki dobremu oświetleniu miejsca pracy. Jako że sami kreujemy swoją przestrzeń do pracy w warunkach domowych, warto o tym pamiętać, organizując swoje biuro czy kącik do pracy.