Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Odmiany i zastosowania oświetlenia LED

Diody LED są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem oświetlenia. Swoją wielką popularność zawdzięczają wielu niezaprzeczalnym zaletom. Jest to oświetlenie energooszczędne, dzięki czemu jego eksploatacja jest tania, wyróżnia się długą żywotnością, imponującą trwałością oraz bezawaryjnością. Jego wielkim atutem jest również fakt, iż diody LED nagrzewają się o wiele mniej w porównaniu do innych rodzajów żarówek, a więc podczas pracy praktycznie nie emitują ciepła. Po włączeniu nie potrzebują czasu na rozgrzanie, więc od razu uzyskują swoją 100% efektywność świecenia. Oświetlenie LED jest dostępne w różnych barwach, dzięki czemu bez użycia żadnych filtrów możesz otrzymać dowolny kolor światła. Diody LED są bowiem dostępne w dowolnym kolorze i temperaturze barwowej.

Jakie są odmiany oświetlenia LED i gdzie się je wykorzystuje?

1. IR

Ten rodzaj oświetlenia LED emituje promieniowanie podczerwone. Stosuje się je w urządzeniach zdalnego sterowania oraz łączach światłowodowych.

2. Dioda UV

Tego typu diody emitują promieniowanie ultrafioletowe, które wywołuje fluorescencję różnych substancji chemicznych. Z tego względu wykorzystuje się je między innymi w celu przeprowadzenia analizy zabezpieczeń na banknotach oraz w lokalach rozrywkowych. Promieniowanie UV-C zapewnia skuteczną eliminację wielu rodzajów bakterii i wirusów, dlatego diody te stosuje się w specjalnych lampach przeznaczonych do dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń.

3. Dioda mono

Diody LED typu mono emitują światło o stałej barwie.

4. HBLED

Ten rodzaj ledów wyróżnia się wysoką jasnością, dlatego często wykorzystuje się je w takich źródłach światła jak np.: latarki czy oświetlenie samochodowe.

5. RGB LED

Dioda RGB posiada trzy struktury, dzięki czemu może generować trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski. Używając jej, można uzyskać większość kolorów. Taśmy z diodami RGB są więc doskonałą propozycją, jeżeli chcesz np. efektownie oświetlić ciągi komunikacyjne, blaty kuchenne, zaznaczyć obrzeże lustra czy stworzyć dekoracyjne podświetlenie sufitu, stopni schodów czy balustrady.

6. RGBA LED

Jest to dioda podobna do RGB, została jednak wzbogacona o diodę w kolorze bursztynowym, dzięki czemu przestrzeń barw jest znacznie większa.

7. RGBW LED

To dioda RGB wzbogacona o dodatkową diodę emitującą światło w kolorze ciepłej bieli.

8. Warm white LED

Tego typu diody emitują ciepłe, białe światło.

9. Cool white LED

To diody emitujące światło o zimnej, białej barwie.

10. High Power LED

To ledy do zadań specjalnych o wysokiej mocy. Aby mogły bezawaryjnie pracować, muszą mieć zapewnione chłodzenie i stałoprądowy zasilacz. Wykorzystuje się je w przemyśle specjalistycznym (np. w górnictwie, na kolei, w placówkach petrochemicznych czy w wojsku).