Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Nietypowe zastosowania taśm LED

Taśmy LED to rodzaj oświetlenia, który całkowicie zmienił sposób, w jaki wykorzystuje się światło w aranżowaniu i doświetlaniu wnętrz. Dzięki temu rozwiązaniu źródło światła można umieścić niemal wszędzie, ponieważ zajmuje niewielką przestrzeń, a przewody zasilające ze względu na niewielką średnicę znacznie łatwiej ukryć. Nie ma też przeszkód, by taśmy LED wykorzystywać na różne sposoby wcześniej zarezerwowane dla konkretnych rodzajów opraw. Przyjrzyjmy się temu, jak jest zbudowana taśma LED, zobaczmy, gdzie można ją wykorzystać, oraz przekonajmy się, czy da się jej używać także w mniej oczywisty sposób.

Charakterystyka taśm LED

Taśmy LED są połączeniem wielu niewielkich diod, które są zamontowane na elastycznym podkładzie wyposażonym w dwustronną taśmę samoprzylepną, dzięki czemu można je instalować na różnych powierzchniach. Taśmy są produkowane w wersjach zasilanych napięciem 12 albo 24 voltów. Ponieważ jest to napięcie stałe, do używania taśmy niezbędne jest korzystanie z odpowiedniego transformatora. Elastyczne podłoże oraz bardzo małe rozmiary, jeśli chodzi o szerokości i grubość taśm sprawiają, że łatwo można je instalować w ograniczonych przestrzeniach, a same taśmy mogą pozostawać niewidoczne.

Specyfika taśm LED sprawia, że często są używane jako oświetlenie dekoracyjne. Stosuje się je w celu podkreślenia faktury jakiejś powierzchni, rozjaśnienia konkretnego elementu wyposażenia albo wybranej przestrzeni. Taśmy często wkomponowuje się w meble oraz wszelkiego rodzaju zabudowy i sufity podwieszane. Równie często taśmy LED są wybierane jako oświetlenie główne. Dzięki możliwości swobodnego rozmieszczania taśm w różnych punktach oraz łatwego łączenia, za ich pomocą bez problemu można dobrze doświetlić każdą, nawet dość dużą przestrzeń.

Taśmy LED to również szansa na uzyskiwanie różnych efektów świetlnych. Podstawową możliwością jest wybór ilości punktów, czyli gęstości LED na metr, które będą umieszczone na taśmie, a tym samym osiągnięcie wrażenia oddzielonych od siebie źródeł światła albo jednolitego podświetlenia - linii świetlnej. Taśmy to jednak nie tylko światło białe o różnej temperaturze barwowej, ale także pełne spektrum kolorów, jeżeli wykorzystane zostają diody RGB lub RGBW. Przy użyciu odpowiednich sterowników można zmieniać barwę światła, a nawet łączyć różne jego kolory w obrębie tej samej taśmy, o ile skorzysta się z systemu cyfrowego.

Gdzie jeszcze można używać taśm LED?

Najpowszechniejsze zastosowania taśm LED to montowanie ich we wszelkiego rodzaju zabudowach, ukrywanie za listwami i sztukateriami, a także stosowanie do podświetlania półek bądź witryn. Możliwości użycia taśm jest jednak znacznie więcej. Można je instalować w niemal każdym elemencie wyposażenia wnętrza, pamiętając jednak o tym, by zapewnić możliwość odprowadzania ciepła i ochronić taśmę przed czynnikami zewnętrznymi – uszkodzeniem mechanicznym, wodą czy kurzem.

Taśmy LED są idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenia meblowe. W połączeniu ze specjalnymi włącznikami kontaktowymi można je montować w pojedynczych szufladach czy szafkach, zapewniając możliwość łatwego znajdywania w nich przedmiotów, bez korzystania z oświetlenia głównego. Taśmy sprawdzą się także jako podświetlenia biurka np. wysuwanej półki na klawiaturę. Nadają się także do wykonywania oświetlenia zakładanego za monitorem lub telewizorem, aby wyeliminować niekorzystną dla wzroku różnicę między jasną a ciemną powierzchnią.

Taśma LED sprawdzi się także jako element montowany w różnych powierzchniach, np. ścianach lub podłogach. Przy wykorzystaniu specjalnych profili łączonych z odpowiednimi kloszami będą one znakomicie chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a w połączeniu z właściwymi sterownikami będzie można regulować ich jasność czy barwę. W podobny sposób taśmy można umieszczać w cokołach szafek czy pod stopnicami schodów.

Ze względu na zaawansowane możliwości niektórych sterowników do taśm LED da się je również włączyć w system inteligentnego oświetlenia budynku. Używając taśm i odpowiednich sterowników można tworzyć różne strefy oświetleniowe czy zestawy rozmaitych efektów świetlnych. Dzięki połączeniu z wygodnymi w użyciu pilotami lub dotykowymi panelami ściennymi łatwo można ustawiać wszystkie parametry światła, dopasowując je do aktualnych potrzeb.

Ciekawym sposobem na wykorzystanie taśm LED może być także użycie ich do uzyskiwania efektów zbliżonych do tych, jakie dawały dawne szklane neony, odpowiednio kształtując przebieg taśmy. Elastyczność i łatwość montażu taśm LED będzie pozwalała też na samodzielne wykonywanie lamp czy żyrandoli z różnych materiałów i wyposażanie ich w takie źródło światła. W ten sposób można przemienić w oprawę właściwie każdą rzecz, która ma interesującą formę przestrzenną i będzie się nadawała do bezpiecznego zamocowania taśmy.