Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Jaką barwę oświetlenia wybrać dla danego pomieszczenia?

Oświetlenie LED wyróżnia się wysoką efektywnością oraz energooszczędnością, trwałością (średni czas eksploatacji LED-owych diod zamyka się w przedziale od 5 do 7 lat) czy wytrzymałością. Niemniej jednak przy wyborze danych modeli, należy zwrócić uwagę także na ich barwę. Temperatura barwowa ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na estetykę oraz klimat, jakie generuje dane wnętrze. Na jakie barwy oraz na jakie natężenie światła postawić?

Czym jest barwa światła?

Barwę światła w oświetleniu najczęściej dzieli się na: zimną, neutralną lub ciepłą. Podczas wyboru lampy warto zwrócić uwagę nie tylko na nazwę barwy, którą ma przedstawiać (ta często nie jest precyzyjna), ale i na wartość temperatury barwowej, która znajduje się na opakowaniu wybranego modelu. Im ta wartość będzie niższa, tym generowane światło prezentować będzie jaśniejszą barwę, im wyższa – tym zimniejszą. Barwa ciepła działa uspokajająco, odprężająco i relaksująco, natomiast barwa zimna charakteryzuje się właściwościami pobudzającymi. Jednocześnie należy zaznaczyć, że gdy przebywamy przez dłuższy czas w pomieszczeniu z chłodnym i intensywnym oświetleniem, to może zacząć działać na nas męcząco. Dlatego też barwa ciepła sprawdzi się szczególnie dobrze w mieszkaniach, domach i miejscach relaksu. Z kolei, barwa zimna (z racji na to, że zbliżona jest do światła dziennego) odnajdzie się wyśmienicie w przestrzeniach pracowniczych.

Kelviny (K) są jednostką, za pomocą której oznaczamy temperaturę barwową. Ta wartość powinna znajdować się na opakowaniu wybranego modelu oświetlenia. Wyróżniamy:

temperaturę ciepłą światła (blisko jej do koloru, jaki generuje blask zapalonej świecy) – 2000 K;

klasyczną, powszechną barwę oświetlenia – 2700 K;

barwę przypominającą światło generowane przez lampę halogenową – 3000 K;

białe, neutralne światło – 4000 K;

intensywnie zimną barwę światła – 6500 K;

Co ciekawe, barwa zimna wysyła o wiele więcej światła, aniżeli barwa ciepła, pomimo tej samej mocy.

Barwa oświetlenia a rodzaje pomieszczeń

Zimne, mocne i intensywne światło kreuje we wnętrzach bardziej formalny, elegancki, przestronny i nowoczesny klimat. Z kolei pomieszczenia, w których występuje jasne, żółte, często wręcz pomarańczowe światło wywołują w nas bardziej przytulne, komfortowe i nastrojowe odczucia. Obecnie oświetlenie LED charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem temperatury barwowej. Przed podjęciem decyzji o wyborze danej barwy, skupmy się na dwóch bardzo ważnych elementach: funkcji światła oraz przeznaczeniu pomieszczenia, w którym je zamontujemy. W domu ciepła barwa oświetlenia odnajdzie się w takich miejscach jak: sypialnia, salon, a także kuchnia i jadalnia. We wnętrzach mieszkalnych swoją przestrzeń posiada i oświetlenie zimne. To sprawdzi się znakomicie w domowej pracowni czy gabinecie, ale i przy samym biurku (korzystnie wpłynie na naszą koncentrację w trakcie pracy). Światło o chłodniejszej barwie polecane jest również do przestrzeni łazienkowych (przy lustrze) czy jako element „podszafkowego” oświetlenia w kuchni (rozjaśni przestrzeń roboczą, w której przygotowujemy i gotujemy posiłki).

Obie barwy sprawdzą się także jako część dekoracyjna. To jest, za ich pomocą oznaczymy kąty, zakamarki i przestrzenie, którym chcemy nadać charakteru i wyrazistości. Podsumowując, światło ciepłe i jasne wykorzystamy również jako element podnoszący estetykę całego mieszkania, domu lub miejsca pracy.