Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Historia powstania diod LED

Dioda elektroluminescencyjna to inaczej dioda LED. Powszechnie używany przez wszystkich skrót pochodzi od angielskiego określenia Light Emitting Diode. Jest to jeden z półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, który przetwarza energię elektryczną na energię promieniowania elektromagnetycznego. Emituje promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych źródeł światła stosowanych w prywatnych gospodarstwach domowych, obiektach użytku publicznego, przestrzeniach miejskich, obiektach przemysłowych, a nawet szklarniach.

Coraz większa popularność diod LED wynika z ich wyjątkowych właściwości. Zastosowanie takiego źródła światła pozwala poczynić duże oszczędności, gdyż oświetlenie LED zużywa o wiele mniej energii od tradycyjnych żarówek czy żarówek halogenowych. Diody LED charakteryzują się też imponująco długą żywotnością, dzięki czemu nie trzeba ich często wymieniać, nie nagrzewają się i od razu świecą pełną mocą. Oprócz tego są przyjazne dla środowiska, ponieważ zużywają mniej energii i działają znacznie dłużej od konwencjonalnych źródeł światła, a dodatkowo do ich produkcji nie stosuje się rtęci ani żadnych innych szkodliwych substancji.

Historia diod LED w pigułce

Choć zjawisko elektroluminescencji było zaobserwowane po raz pierwszy już w roku 1907 przez Henryego Josepha Rounda, który podczas badań zaobserwował, iż połączenie półprzewodnika z metalem powoduje emisję światła widzialnego, to za prawdziwego wynalazcę diod LED uznaje się Nicka Holonyaka juniora – amerykańskiego inżyniera pracującego dla koncernu General Electronics. To właśnie on w latach 60. XX wieku po raz pierwszy stworzył diodę emitującą promieniowanie w zakresie widzialnym. Miała ona barwę czerwoną. Jest on uznawany za wynalazcę diody LED w formie znanej nam do dziś.

Radziecki technik radiowy - Oleg Łosiew już w latach 20. zauważył, że diody stosowane w odbiornikach radiowych mają zdolność emitowania światła. Spostrzeżenie to było na tyle inspirujące, że zaczął skrupulatnie badać to zjawisko. Efektem tych badań było aż 16 artykułów naukowych poświęconych działaniu diod. Pierwsze diody LED emitowały bardzo słabe światło, dlatego nie mogły być wykorzystywane w roli konwencjonalnego oświetlenia. Stosowano je np. jako kontrolki albo lampki sygnalizacyjne.

Po diodzie emitującej światło czerwone powstała dioda o barwie pomarańczowej, w latach 70. zaczęto produkować diody zielone i żółte, a w latach 80. powstały diody intensywnie świecące w kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym. Nazywane były one diodami superjasnymi. Lata 90. przyniosły kolejne rewelacje – stworzono wydajniejsze diody LED, które emitowały światło w kolorze pomarańczowym, pomarańczowoczerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Nieco później udało się uzyskać barwę białą, co było możliwe dzięki pokryciu niebieskiego chipa fluorescencyjnego fosforem, który skutecznie absorbuje promieniowanie niebieskie. Dziś oświetlenie LED dostępne jest we wszystkich kolorach i zyskuje sobie coraz większą rzeszę fanów.