Zmień język:
pl en
PRODUCENT OŚWIETLENIA LED
Menu

Co oznacza norma IP67 w kontekście oświetlenia?

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego pomieszczenia. Światło nie tylko pozwala nam na swobodne podejmowanie codziennych czynności niezależnie od warunków panujących za oknem, ale także tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że czujemy się w naszym domu, czy mieszkaniu naprawdę dobrze. Warto jednak pamiętać, że poszczególne produkty mają odmienną specyfikę i są dedykowane do odmiennych zadań. To sprawia, że szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do sprawdzenia tzw. normy IP. Czym ona jest? Jak należy ją odczytać? I jaka wartość IP sprawdzi się w danej sytuacji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

IP - czym jest?

IP jest skrótem od "Index of Protection", co możemy przetłumaczyć, jako współczynnik ochrony. Jest to wartość składająca się z dwóch cyfr, z których pierwsza oznacza ochronę przed ciałami stałymi (takimi jak podlatujący owad, ale także), pyłami oraz dotykiem, a druga - ochronę przed cieczami. Większość produktów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach, wyróżnia się klasą IP na poziomie średnim, oznaczanym, jako IP20. Oznacza to, że taśmy, żarówki, czy oprawy sufitowe LED tego typu mogą być stosowane wewnątrz budynku, w pomieszczeniach suchych.

Dlaczego norma IP jest tak ważna? Głównym czynnikiem jest to, że decyduje ona o tym, w jaki sposób będziemy mogli używać konkretnego źródła światła. Propozycja o niskim wskaźniku IP będzie nadawała się jedynie do użytkowania wewnątrz pomieszczeń. Z kolei jeśli chcemy, by nasze urządzenie elektroniczne było użytkowane na zewnątrz, musimy zadbać o wysoką wartość tego wskaźnika. Omawianą skalę warto wziąć pod uwagę szczególnie jeśli dobieramy lampy i inne rodzaje oświetlenia do ogrodu, altany, balkonu, a także do łazienki, czy kuchni.

Dostępne wartości

Oczywiście wartość IP20 nie jest jedyną obowiązującą opcją. Dla przykładu inne rozwiązanie to IP44, czyli wartość nieco wyższa, ale wciąż dedykowana do suchych pomieszczeń wewnątrz budynków. Produkty tego typu wyróżniają się podniesioną odpornością na wilgoć, a dodatkowo posiadają uszczelki, które zapobiegają zamoczeniu i przedostaniu się wewnątrz obudowy kurzu i zanieczyszczeń. Inna klasa to IP65, czyli propozycja, która wyróżnia się tak wysoką jakością, że może być stosowana także na zewnątrz. Jest szczelna, a przy tym całkowicie odporna na kurz i strumienie wody.

Inne rozwiązania to m.in.:

IP21, czyli norma podobna do IP20, ale odporna na parę wodną skraplającą się z sufitu (tzn. krople, które spadają pionowo),

IP23, czyli norma, która oznacza, że oprawa chroni przed kroplami wody spadającymi pod kątem 60° od pionu; rozwiązanie to umieszczane są najczęściej nad drzwiami wejściowymi,

IP44, czyli norma, która oznacza, że lampa jest odporna na większe ciała stałe oraz na krople wody padające pod dowolnym kątem; sprawdzi się jako element architektury ogrodowej - nawet bez dodatkowego zadaszenia,

IP54, czyli norma, w której produkt jest całkowicie odporny na wodę oraz pył; świetnie sprawdzi się w halach produkcyjnych i w warsztatach samochodowych,

IP65, czyli norma, która sprawia, że propozycja jest odporna na strumień wody oraz pył; dzięki swojej specyfice sprawdzi się nawet w przypadku grządek z warzywami,

IP68, czyli norma, która sprawia, że źródło światła można zanurzyć w wodzie maksymalnie na 1 metr; lampy stosowane w oczkach wodnych lub fontannach.

IP67 - co to oznacza?

Jak na tle innych wartości wypada norma IP67? Okazuje się, że to profesjonalna ochrona i propozycja najwyższej klasy, która jest całkowicie szczelna i odporna na szkodliwe działanie wody. W większości przypadków lampy, taśmy i inne produkt LED wyróżniające się tak wysoką normą IP są otoczone silikonowym rękawem, który zapewnia im długa żywotność, a nam - pełne bezpieczeństwo. Produkty tego typu dedykowane do różnych pomieszczeń są dostępne na naszej stronie internetowej.

Dodatkowe oznaczenia

Oprócz dwucyfrowego kodu współczynnik ochrony może być określony także przy pomocy dodatkowych liter. Są one nieobowiązkowe, jednak dużo mówią nam o konkretnej propozycji i określają czy produkt wymaga dodatkowej ochrony.

Niektóre litery dodatkowe to:

A, co oznacza ochronę przed dostępem dłoni do części niebezpiecznych,

B, co oznacza ochronę przed dostępem palca do części niebezpiecznych,

C, co oznacza ochronę przed dostępem narzędzia do części niebezpiecznych,

D, co oznacza ochronę przed dostępem drutu do części niebezpiecznych.

Niektóre litera uzupełniające to:

H, co oznacza urządzenie wysokiego napięcia,

M, co oznacza badania szkodliwego wpływu wody, gdy urządzenie jest w ruchu,

S, co oznacza badania szkodliwego wpływu wody, gdy urządzenie jest nieruchome,

W, co oznacza, że urządzenie sprawdzi się do stosowania w określonych warunkach, przy dodatkowych zabiegach ochronnych i pielęgnacyjnych.